• Zapraszamy
    Lwowska 72, 22-600 Tomaszów Lubelski
  • Wyślij e-mail
    sekretariat@tomaszowskidomkultury.pl
  • Zadzwoń
    (84) 664 44 51

Artykuł: "NIESPODZIANKA Z WĄTKIEM KRYMINALNYM W TLE"

          W niedzielę 17 listopada, na estradzie Tomaszowskiego Domu Kultury Tomaszowski Zespół Teatralny wystawił premierowy spektakl, zatytułowany nieco enigmatycznie „Niespodzianka”.

I rzeczywiście – przedstawienie stanowiło do pewnego stopnia zaskoczenie dla tomaszowskiej widowni, jako że dotychczas teatr podejmował do realizacji scenicznej problematykę historyczną, patriotyczną, niekiedy o charakterze sakralnym, a tym razem ku ogólnemu zaskoczeniu autorka scenariusza wzięła na warsztat ni mniej, ni więcej, tylko kryminał, ale… z przymrużeniem oka.

          Zainicjowała zgrabną intrygę, nadając jej współczesne miejsce i czas akcji, obudowując całość szczegółami wziętymi wprost z życia wybranej rodziny ze wszystkimi płynącymi z tego faktu konsekwencjami, łącznie nawet z towarzyszącymi jej patologicznymi zjawiskami, ukształtowanymi w relacjach rodzinnych ojciec – żona – córki. Nie jest to dziś czymś nadzwyczajnym, tym bardziej że układ ten jako żywo przypomina ławicę damskich piranii, których jedynym żywicielem jest najczęściej  mężczyzna.

          Nie należy dziś bowiem do rzadkości narastająca z czasem sytuacja, kiedy zatyrany od rana do nocy właściciel dobrze prosperującej firmy staje się w końcu nie partnerem w małżeństwie, lecz sponsorem, którego kasa służy wyłącznie do zaspokajania potrzeb i wszelkiego rodzaju zachcianek swej progenitury, zaś dotychczasowe uczucia rodzinne umierają przedwczesną śmiercią i to niezależnie od stopnia winy którejkolwiek ze stron. Ojciec i mąż postrzegany jest wówczas wyłącznie jako kasjer banku, który musi wypłacać żonie i córkom, bez żadnych rozliczeń i paragonów, pieniądze na modne ciuchy, na utrzymanie kochanka i na wszystko, o czym tylko zamarzą, nie wnikając nawet skąd te pieniądze się biorą.

          Z treści spektaklu publiczność dowiaduje się, że naiwność ojca rodziny doszła w końcu do pewnych granic wytrzymałości, a patologiczny dotychczasowy układ ma uzyskać rozwiązanie na przygotowywanym spotkaniu rodzinnym wszystkich zainteresowanych. W tym celu bohater sztuki zainscenizował własną śmierć, sprawiając tym bliższej i dalszej rodzince tytułową niespodziankę i to podwójną. Z jednej strony odcinając rodzinkę od wypracowanych dotychczas dochodów, a z drugiej zmuszając do przejścia na własne utrzymanie.

          Sztuka zawiera w sobie cenne wątki edukacyjne i moralne, wskazując na potrzebę zachowania poprawnych relacji w rodzinie, opartych na powszechnie uznawanych wartościach, pozytywnych uczuciach i emocjach, a nie tylko na zaspokajaniu potrzeb materialnych. Te właśnie aspekty autorka scenariusza wyeksponowała na pierwszym planie, zaś młodzi w znakomitej większości aktorzy, nad podziw dobrze wywiązali się z postawionego przed nimi zadania.

          Podkreślić przy tym należy, że kierownik zespołu – Maria Kozyra, nadzwyczaj trafnie dokonała wyboru wykonawców do poszczególnych ról, co najbardziej widoczne jest w przypadku cioci Walerci – kobiety tylko z pozoru miłej, delikatnej, jak mimoza, kruchej. W rzeczywistości jednak wyjątkowo apodyktycznej, pretensjonalnej, agresywnej i  jędzowatej hipochondryczki, która wszystkim i wszystkiemu ma za złe, a dysponując głosem herod-baby, mogłaby zbudzić nawet umarłego. Dodatkowo  nieprzeciętna sknera – w sumie typ charakteropatyczny, jakiego zapewne nie zabraknie w niejednej rodzinie, jak przysłowiowej czarnej owcy. Nawet safandułowaty tata poznał się na niej i wolał spłacać jej długi bez sensownego powodu, niż się z nią ożenić.

          Znaczącą rolę do odegrania miały w spektaklu dwie młode policjantki, błyskawicznie reagujące na wezwanie, wybitne profesjonalistki, z których jedna zabezpieczała miejsce domniemanego morderstwa, a druga z marszu podjęła identyfikację i przesłuchania świadków.

Pogłębiona indywidualizacja charakterów szeregu postaci w spektaklu przynosi zaszczyt autorce scenariusza, bo odnosi się nie tylko do postaci przedstawionych w negatywnym świetle, ale także tych, z których można czerpać wzorce. Generalnie wymowa przedstawienia powinna skłonić widzów do indywidualnych refleksji i przemyśleń oraz porównań w obrębie własnej rodziny lub bliższych i dalszych sąsiadów, co też stanowi jedną z dodatkowych wartości sztuki i zawartych w niej niejednoznacznych sugestii.

          Kapitalną rolę w przedstawieniu odegrał zespół New Wave Two, który pod kierunkiem Norberta Kowalczuka po mistrzowsku uatrakcyjnił występ zespołu teatralnego, zaś z drugiej strony rozładowywał i przedłużał w czasie napięcie wynikające z zawiązanej intrygi. Reakcje publiczności na wykonywane kolejno egzotyczne tańce pochodzące z różnych kontynentów świata, wskazywały jednoznacznie na uznanie wynikające z profesjonalizmu tancerzy, chociaż tylko nieliczni zdawali sobie sprawę, że taniec z filmu Grek Zorba bynajmniej nie należy do rodzimego folkloru Hellady. Na powodzenie spektaklu złożył się wysiłek i starania szeregu zaangażowanych osób uczestniczących w przygotowaniach i realizacji sztuki – pracowników TDK, autora scenografii, który tworząc wnętrze domu biznesmena, jak zwykle stanął na wysokości zadania. Udowodnił nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni, że pomysłowość i wyobraźnia prawdziwego artysty nie ma swych jasno określonych granic.

          Po spektaklu „Niespodzianki” i jej powodzeniu, które potwierdziły długie owacje na stojąco tomaszowskiej publiczności i okazały kosz kwiatów wręczony w imieniu burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego przez Monikę Pikułę – możemy mieć niepłonną nadzieję, że tematyka przedstawień Tomaszowskiego Zespołu Teatralnego wypłynie na szerokie wody. Nie będzie podlegać żadnym ograniczeniom (poza finansowymi) i wynikającymi z możliwości technicznych domu kultury, a tomaszowskiej publiczności, jak dotychczas, przyniesie wiele przeżyć i wrażeń, które na długo pozytywnie zapiszą się w pamięci i we wspomnieniach.

wed

Data dodania: 2019-11-21


Pozostałe wiadomości
ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA
Data dodania 2020-06-01

ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA

Życzenia z okazji Dnia Działacza Kultury
Data dodania 2020-05-29

Życzenia z okazji Dnia Działacza Kultury

XXXIX Mały Konkurs Recytatorski
Data dodania 2020-05-25

Tomaszowski Dom Kultury informuje, że ze względu na sytuację związaną z wirusem, w tym roku nie odbędą się Powiatowe Eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego w dotychczasowej formie. Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie zaproponował inny sposób wykazania się umiejętnościami recytatorskimi dzieci. Szczegółowe informacje pod linkiem umieszczonym poniżej.

Zachęcamy do udziału w tej wyjątkowej formule.

https://www.tomaszowskidomkultury.pl/…

Zakończenie realizacji projektu "Poprawa warunków funkcjonowania kina Kadr"
Data dodania 2020-05-12

Informujemy, iż Tomaszowski Dom Kultury zakończył realizację projektu "Poprawa warunków funkcjonowania kina Kadr" dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zadanie obejmowało montaż klimatyzacji na sali kinowej, remont kabiny projekcyjnej, utworzenie stanowiska kasowego na holu wraz z zakupem wyposażenia, zakup internetowego systemu sprzedaży i rezerwacji biletów wraz z utworzeniem strony biletowej, zakup palmtopa do kontroli biletów. Już nie możemy się doczekać kiedy to wszystko będziemy mogli Państwu udostępnić. 

Kabaret "PARANIENORMALNI" - NOWY TERMIN
Data dodania 2020-04-29

Szanowni Państwo, informujemy, że występ Kabaretu Paranienormalni, odbędzie się 3.12.2020 o godz. 18:00

Zmianie ulega wyłącznie data wydarzenia oraz godzina. Wszystkie bilety wraz z zawartymi danymi pozostają ważne i obowiązują w nowym terminie (sektory, miejsca pozostają te same) .